• Switch language
  • Switch language

Maciej Obara

MACIEJ OBARA, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Już podczas studiów założył własny zespół Maciej Obara Trio, który szybko ugruntował swoją pozycję w środowisku artystycznym.
Trio prowadzone przez Macieja Obarę odniosło wiele sukcesów, dzięki którym zajęło istotne miejsce w czołówce polskich zespołów jazzowych.

Swoją karierę rozpoczął nagraniem pierwszej płyty zatytułowanej "Message from Ohayo" wraz z Maciejem Garbowskim (bass) i Krzysztofem Gradziukiem (perkusja).

W roku 2007 zaprosił do współpracy saksofonistę Antoine Roneya, czołowego przedstawiciela nowojorskiej sceny jazzowej. Wynikiem tej współpracy była ogólnopolska trasa koncertowa.

W późniejszym okresie istotny wpływ na kształt twórczości Macieja Obary miała jego współpraca z Tomaszem Stańko.

Wówczas to Obara wziął udział mi. in. w międzynarodowym projekcie trębacza "Tomasz Stanko Special Project" podczas Bielskiej Jesieni Jazzowej 2007, w składzie: Tomasz Stanko, Alexi Tuomarila, Jakub Bro, Anders Jormin, Sławomir Kurkiewicz, Joey Baron oraz w projekcie Tomasza Stańki New Balladyna Quartet.

W roku 2008 Maciej Obara nagrał drugą autorską płytę "I can do it", która została entuzjastycznie odebrana przez słuchaczy oraz krytyków. Oto komentarz do płyty napisany przez Tomasza Stańko:
"Już pierwsze dźwięki najnowszej płyty Macieja Obary wzruszyły mnie, wprowadziły w czar tej muzyki (...) Jego muzyka jest silna, dojrzała, głęboka, pełna czaru, piękna. Jest jego własna."

W listopadzie 2009 Maciej Obara zaprezentował swój nowy projekt "Obara Special Quartet", do którego zaprosił czołówkę nowojorskiej awangardy muzycznej działającej w "School of Improvisational Music": Ralph Alessi (tr), Mark Helias (bass), Nasheet Waits (dr).
Trasa koncertowa, która odbyła w się w listopadzie 2009 r. w Polsce, była przygotowaniem do sesji nagraniowej w Nowym Jorku. W styczniu następnego roku Obara nagrał płytę w tym składzie zatytułowaną ''Four" w studio Systems Two na Brooklynie.

Podróż do Nowego Jorku zaowocowała również nagraniem drugiej płyty z Johnem Lindbergiem (bass) i Harveyem Sorgenem (drums). Projekt nosi nazwę MaMuGe 3. W listopadzie 2010 płyta MaMuGe 3 zostało wydane przez Ars Cameralis Records. W tym samym czasie muzycy zagrali trasę promującą płytę w Polsce i za granicą.

Najnowszym projektem Obary jest kwartet z udziałem wybitnego pianisty Dominika Wani. Obaj muzycy pierwszy raz spotkali się w składzie Tomasza Stańki i to u Jego boku zapoczątkowali swoją muzyczną przyjaźń. Projekt Maciej Obara Quartet to nie tylko podsumowanie współpracy muzycznej z tego okresu, ale przede wszystkim wspólna praca nad płytą ''Equilibrium'', której premiera odbyła się 27 listopada 2011 r na festiwalu Jazztopad we Wrocławiu. W sekcji grają Maciej Grabowski na kontrabasie i Krzysztof Gradziuk na perkusji. Nowy kwartet Obary to zupełnie inne spojrzenie na energię muzyczną, tym razem osadzona w kontekście harmonicznym, europejsko brzmiącej sekcji rytmicznej.

W tym samym roku Maciej Obara otrzymał nominacje do Fryderyków w kategorii Jazzowy Muzyk Roku oraz został stypendystą programu Młoda Polska dla szczególnie uzdolnionych artystów w kategorii Muzyka. Rok 2012 to również udział polskiego kwartetu Obary na 12 Points Festival w Portugalii oraz Show Case w Budapeszcie na Węgrzech. W tym samym czasie artysta został zakwalifikowany do najnowszej edycji programu Take Five Europe działającej przy London Jazz Festival, w ramach którego wybrano 10 najlepszych i najciekawszych muzyków z pięciu krajów Europy. Program obejmował kilkudniowe spotkanie w Kent pod Londynem poświęcone działalności muzycznej i biznesowi muzycznemu w Europie oraz nawiązywaniu kontaktów z innymi artystami oraz promotorami. Program obejmował również warsztaty muzyczne w dziesięcioosobowym składzie, któremu przewodził sam John Surman.

Efektem tego spotkania były koncerty we Francji na Countance Jazz Fest, Holandii na North Sea Jazz Festival, Norwegii na Molde Jazz oraz London Jazz Festival i Jazztopad we Wrocławiu. 

Ten okres to również powstanie kolejnego kwartetu Maciej Obara International Quartet, do którego zaprosił Norwegów. To jego pierwszy stały międzynarodowy kwartet, w skład którego wchodzą: Ole Morten Vaagan (kontrabas), Gard Nilssen (perkusja) oraz Dominik Wania (fortepian).


© Stowarzyszenie Jazzowa Asocjacja Zabrze

Partnerzy

Współpraca

DOK   DOK   rada  

ars cameralis   kopalnia sztuki  

mstudio Zabrze   frodo sp.j. Bytom   ultramaryna  

mstudio   demex   ars cameralis